Jeni duke pare artikujt e etiketuar me " jam shtatzane"

Ushqimi gjatë shtatzanisë- Fokusohuni tek keto ushqime

Nje dietë e shëndetshme gjatë shtatzanisë ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e bebit tuaj. Është e rëndësishme të kuptoni se cilët janë ushqyesit për të cilët keni më shumë nevojë dhe ku ti gjeni ato. Nuk ka asnjë formulë magjike për dietën gjatë shtatzanisë. Në fakt, gjatë shtatzanisë principet bazë i ushqimit të shëndetshëm janë po njëlloj- konsumoni shumë fruta, perime, drithëra, proteina pa dhjamë dhe yndyrna të shëndetshme. Megjithatë, disa ushqyes kërkojnë vëmendje të vecantë gjatë shtatzanisë. Lexoni më poshtë… Folate dhe acidi folik-...[Lexo më shumë]

Mënyrat më të bukura për ti thënë atij që jeni shtatzanë

Nëse keni kohë që mundoheni të mbeteni shtatzanë dhe i dashuri, i fejuari ose bashkëshorti juaj ka po aq dëshirë, atëherë padiskutim që duhet të gjeni një mënyrë krijuese për të ndarë lajmin e madh me të. Zbuloni mënyra më të mira që ti thoni që jeni shtatzanë, ide me të cilat do të krijoni momente speciale dhe të paharrueshme. Thuajeni me një bluzë Nëse dëshironi një moment që do zgjasë gjatë kur ti thoni që ai do të bëhet baba, mund të gjeni shumë bluza, qoftë me fjalë “ Babai i ardhshëm më i mirë në botë”, për veten tuaj “Bebe në...[Lexo më shumë]

14 shenjat dhe simptomat e para që jeni shtatzanë

Lajmi më i gëzuar dhe më emociounues që mund të merrni ndonjëherë është se jeni shtatzanë. Kohë më parë, konfirmimi i një shtatzanie nuk ishte aq i thjeshtë sa në ditët e sotme. Ose duhet të hamendësonit datën e periodës së fundit, ose të shkonit tek mjeku për një test të urinës për shtatzani. Edhe pse veza fertilizohet menjëherë pas mardhënies( nëse praktikohet në kohën e ovulimit), trupi e kupton këtë pas një javë ose më pak. Për këtë arsye, deri atëherë asnjë test shtatzanie nuk mund te dalë pozitiv. Më poshtë janë disa shenja që mund të...[Lexo më shumë]

Një guidë rreth shtatzanisë muaj pas muaji

Është e rëndësishme që nëna e ardhshme të dijë rritjen dhe masën e bebit gjatë shtatzanisë. Gjithashtu ndihmon për të marrë masa parandaluese për të shmangur komplikacione të ndryshme. Shtatzania në muajin e parë Muaji I parë përcakton fillimin e një shtatzanie. Nëse keni humbur ciklin e fundit, duhet të bëni patjetër një test shtatzanie për t’a konfirmuar. Sperma dhe veza takohen dhe udhëtojnë nëpërmjet tubit të fallopit në mitër.Zbatimi ndodh në mitrën e pasur me lëndë ushqyese. Është atëherë pikërisht koha kur fillojnë ndryshimet teksa...[Lexo më shumë]