Jeni duke pare artikujt e etiketuar me " gatim"

Kek me salcë molle dhe karrota

(Filxhan=filxhan caji) 2 filxhanë  miell 2/3 filxhan sheqer 2 lugë caji sodë buke 1 ½ lugë caji kanellë ½  lugë caji arrëmyshk ½ lugë caji kripë ¾ filxhan salcë molle ¼ filxhan vaj vegjetal 3 vezë të mëdha 3 filxhan karrota të grira hollë Për të përgatitur salcën e mollës ju duhen: 4 mollë të mëdha jeshile, të qëruara dhe të grira hollë. 2 lugë gjelle gjalp 1/3 filxhan sheqer 2 lugëcaji limon I grirë hollë ¼ filxhan ujë Në një tigan të thelle, shtoni mollët, gjalpin, sheqerin, limonin e grirë dhe ujin. Lërini në zjarr të ngadaltëë duke e...[Lexo më shumë]

Salca jeshile

Një salcë e mrekullueshmë që shkon shumë me ushqimet e detit, mishin ose me pulë të qëruar të ftohtë. Për një filxhan të madh 1 fetë bukë italiane uthull e kuqe një tuf majdanozz I freskët 2 thelpinj hudhër 1 vezë e zierë mirë 1 filxhan I madh vaj ulliri kripë dhe piper për shije Zhyteni bukën në uthull për rreth 20 minuta. Grini majdanozin dhe hudhrën sëbashku derisa ti keni grirë hollë fare. Në përzjerjen me majdanoz e hudhër në një tas, shtoni të verdhën e vezës së zier( mos e përdorni të bardhën). Shtrydheni bukën derisa të thahet dhe...[Lexo më shumë]

Partnerët idealë

Vetëm disa dekada më parë, feministët vetëm mund të ëndëronin për barazi gjinish. Teksa ëndrra e tyre është realizur në ditët e sotme, figura e femrës ideale nuk ka ndryshuar. Sipas sondazheve të fundit, shum meshkuj duan të kenë një grua tradicionale e cila do të bënte shumë mirë detyrën e shtëpiakes. Përsa I përket femrave ato duan që meshkujt të respektojnë mendimin e tyre dhe të mbështesin familjen financiarisht. Si duhet të jenë femrat? Të dhënat janë marrë nga sondazhet e disa sociologëve që kanë përfshirë në këtë sondazh 1500 njerëz. Kur...[Lexo më shumë]