Jeni duke pare artikujt e etiketuar me " djath"

Për një ndryshim të shëndetshëm makarona me pesto bizelesh

Harrojeni për momentin mishin dhe fokusohuni tek perimet. Një pjatë e mirë, dhe e thjeshtë me perime duke përdorur përbërësit minimal. Kjo pjatë me makarona është ekonomike, shumë e lehtë për tu përgatitur dhe tepër e shijshme. Ndonjëherë duke mos konsumuar mish është i jepni trupit tuaj një shans për të marrë frymë. Duhet ta bëjmë ndonjëherë për një jetë më të shëndetshme. Nëpërmjet një udhëtimi tek pazari i perimeve ose edhe perime të ngrira në supermarket,mund të arrini tek kjo pesto e lehtë që mund ta përzjerni me pastat. Është e lehtë...[Lexo më shumë]

Bukë me proshutë dhe djath

Kjo recetë është e ngjashme me bukët pikante që haen në fshatrat lindore të Italisë, të cilat mbushen me lloje të ndryshme djathrash, proshutë të gatuar dhe sallamra të ndryshme. Sasia e ujit që nevojitet varet nga tipi I miellit që përdoret.. Përdorsni mjaftueshëm sa për të krijuar brumin, I cili mund të përgatitet me dorë. Mund të zëvëndosini një sallam tjetër të vënd të proshutës, nëse preferoni Për një bukë 2 ½ lugë caji maja 1 lugë gjelle vaj ulliri 3 ½ filxhan miell ½ lugë caji sëbashku kripë dhe piper I zi 100 gram proshutë, priteni në...[Lexo më shumë]

Gjithçka për diabetin

Cfarë është diabeti!Cfarë e shkakton atë? Diabeti është një crregullim metabolizmi. Termi metabolizëm I referohet mënyrës se si trupat tonë përdorin ushqim të tretur për energji dhe rritje. Shumica e asaj cfarë hamë shpërbëhet në glukozë. Glukoza është një lloj sheqeri në gjak- ajo është burimi parësor I ushqimit në trupat tonë. Kur ushqimi ynë tretet, glukoza niset drejt rrymës së gjakut. Qelizat tona përdorin glukozën për energji dhe rritje. Gjithsesi, glukoza nuk mund të hyjë në qelizat tona pa praninë e insulinës- insulina bën të mundur që...[Lexo më shumë]

Rizoto me karkaleca dhe kunguj

Të përgatiturit e rizotos në shtëpi kërkon një teknikë të vecantë gatimi që është karakteristike në Italinë e Veriut dhe përdoret për të gjitha tipet e rizotove që ju dëshironi të gatuani. Megjithëse zgjedhjet e erzave janë të pafundme, duhet të filloni nga një bazë gjithmonë. Dy përbërësit kryesorë janë orizi dhe lëngu (mish ose lëng zarzavate) Duhet përdorur një lloj orizi I vecatë Italian që rritet vecanërisht në Itali si Arborio, Vialone  Nano ose Cararoli. Lëngu I zarzavateve duhet të përgatitet në shtëpi,për të siguruar rezultate të...[Lexo më shumë]

Biftek Rrole me Salcë Domateje e Verë të Kuqe

Kto biftekë rrole të shijshëm gatuhen me salcë domate dhe verë të kuqe. Ato shkojnë shumë me rizoto milaneze, ose patate të shtypura me hurdha . Për 6 persona 1 1/2  kundërfiletë e shtypur(rrahur), priteni në 12 feta të holla 2 thelpinj hurdhë të grira hollë 2 lugë gjelle rozmarinë të freskët 6 feta të holla proshutë, të prera në gjysmë 1/4 djath parmixhan zgare 1/3 gotë vaj ulliri 1 gotë verë të kuqe 1 karrotë, e grirë hollë 1/2 qepë,e grirë hollë 1 kërcell selino, e grirë hollë 2 gota domatë të grira hollë Kripë dhe piper 1/4 gotë majdanoz I...[Lexo më shumë]

Rizoto milaneze

Kjo rizoto delikate me shafron shkon me cfarëdolloj pjate por tradicionalisht serviret me osso buco ( lloj mishi milanez me kocka anash që përdoret zakonisht për rizoto, I spërkatur me majdanoz, lëkurë limoni e hurdha) në Milano sic tregohet dhe në foto. Shafroni ka një shije delikate dhe të lehtë që është shumë e shijshme. Për 4-6 persona 6 gota lëng pule, e ngrohtë 6 lugë gjelle gjalp, 2 lugë hiqini vecmas për në fund 1/2  gotë qepë e grirë 1/2 verë e bardhë 1 lugë caji shafron 1/2 gotë djath parmixhan të grirë Ngrohni 4 lugët e gjellës së gjalpit në...[Lexo më shumë]

Rizoto Primavera

Kjo rizoto është një recetë perfekte për stinën e pranverës kur dalin zarzavate të stinës. Sigurisht ju mund ti ndërroni perimet nga rizoto në recetën tonë duke shtuar zarzavate të tjera sipas dëshirës, të stinës së pranverës. Vetëm mos harroni ti prisni zarzavatet në copa të vogla. Për 4-6 persona 6 lugë gjelle gjalp, 2 lugë hiqini vecmas për në fund 1/4 (cerek) gotë me qepë të grirë 1 thelb të madh hurdhe 2 gota oriz ½ gotë verë e bardhë 6 gota supë zaravatesh ose lëng zarzavatesh 1 gotë bizele të freskëta Pak shparg të prerë në copa shumë të...[Lexo më shumë]

Biskota me Djathë

Për këtë recetë nevojiten: 100 gram djath të grirë hollë 50 gram miell 25 gram gjalp të butë Një majë e vogël spec I kuq (për masë më të madhe mund të shumfishoni në mënyrë të barabartë vlerat e mësipërme) Për djathin mund të përdorni 80 gr djath kackavall dhe 20 gr djath parmixhan të grirë. Vendosini të gjitha në një tas dhe trazojini për rreth pesë minuta derisa të bëhet një masë e njëtrajtshme e butë. Rrotullojeni brumin në një sipërfaqe me miell dhe prijini në forma të ndryshme. Piqini në temperaturë 200 gradë Celsius për rreth 10-12...[Lexo më shumë]

Kontroll Ushqimi, Kujdes Aknesh.

Nëse pini duhan, pini alkool ose kafe atëherë ky sigurisht nuk është programi ideal që duhet të ndiqni për eleminimin e akneve tuaja. Në këtë artikull do të keni mundesi të informoheni për disa prej ushqimeve të cilat duhet ti ndaloni së ngrëni. Sigurisht nuk keni përse të ndryshoni menunë tuaj menjëherë sepse të gjithë e dimë që kjo është e pamundur. Jo të gjithë njerëzit mund t’a bëjnë këtë, kështuqë kjo është dicka që duhet bërë gradualisht. Gjithashtu e di që është shume ë vështirë të mos shijoni më disa ushqime mjaft të shijshme,...[Lexo më shumë]